Kyrgyzstán


Kyrgyzstán je jednou z nejhornatějších zemí na světě, 90 % jeho území pokrývají hory. Na severu a východě to je Tien-Shan, na jihu potom Pamiro-Alaj. Nejvyšším vrcholem je 7439 m vysoký Pik Pobědy, jedna z nejobtížnějších hor světa.

Kyrgyzstán se nachází v srdci střední Asie. Hlavním městem je Biškek, bývalé Frunze. Klima je zde silně kontinentální s teplými léty a velice chladnými zimami. Vyjímkou je okolí druhého největšího vysokohorského jezera světa,jezera Issyk-kul. V jeho okolí je v zimě výrazně tepleji a také množství srážek v přilehlé části Tien-Shanu je podstatně vyšší než na ostatním území.

Právě zde, 10 km od města Převalsk, v horách Těrského hřebene, se nachází lyžařská základna Karakol, která slouží jako ideální startovní místo pro heliski v Kyrgyzstánu. Rozkládá se ve výšce 2500 metrů a přímo u ní se nachází spodní stanice lanovky, která končí o kilometr výše na hřebenech Tien-shanu, odkud je překrásný výhled na pětitisícovky Těrskeje: Pik Karakolskij, Džigit nebo Oguz-Baši s jejich překrásnými stěnami a mohutnými ledovci. Ano, zde na Tien-Shanu, je člověk opravdu v lůně hor.

Lyžařska sezona začíná již v listopadu a končí koncem května. Ideální dobou pro heliski v Kyrgyzstánu je avšak měsíc únor. Sníh je prachový, jsou ho vždy minimálně 2-3 metry, ale hlavně už začíná svítit jarní slunce a s ním přichází stabilní počasí. Teploty se pohybují mezi -5 a 0 °C.