Uzbekistán

Uzbekistán je země ležící ve střední Asii mezi řekami Amudarja a Syrdarja. Území státu se táhne od západu z plata Ust-Jurt na východ k první výběžkům Tien-Shanu a Pamiro-Alaje.Uzbekistán má okolo 25 mil. obyvatel.

Klima je zde přísně kontinentální s velice horkými a suchými léty, kdy se teplota šplhá běžně přes 40 °C. A poměrně mrazivými zimami, kdy v horách nejsou výjimkou teploty pod -20 °C.

Sníh nejvíce padá v prosinci a lednu. Běžně za zimu napadne 2-4 metry sněhu, úžasná je ale jeho kvalita. Díky velice suchému vzduchu kontinentální Asie sníh vydrží mnoho týdnů v prachovém stavu i když svítí sluce a je relativní teplo.

Pro heliski jsou nejlepší podmínky na přelomu února a března, kdy už není tolik srážek a teploty se pohybují okolo 0 °C.

Nejlepší oblastí v Uzbekistánu na freeride jsou západní výběžky Tien-Shanu. Oblast se nachází asi 80 km na severovýchod od hlavního města Taškentu. Jsou to hřebeny Pskemský a Čatkalský. Většina sjezdů začína ve výškách okolo 3500 m n. m. A jejich maximální převýšení dosahuje až 2 km - což je unikát, který nemá ve světě prakticky obdoby. V podhůří těchto hřebenů, na břehu Čarvacké přehrady ve výšce okolo 900 m, se nachází hotelový komplex Čarvak-pyramidy, který slouží od svého otevření před 6 lety jako základna pro naše heliski.